1669619.jpg

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر سه روزه خود به استان گلستان با تبیین مسائل امنیتی منطقه بر لزوم اهمیت پیشرفت اقتصادی کشور تأکید کرد و گفت: لایحه مناطق آزاد با رویکرد توسعه صادرات تصویب می‌شود.

به گزارش گرگان خبر به نقل از فارس؛ فارس ؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی چهارشنبه گذشته مورخ 24 آذرماه جاری به منظور انجام سفر سه روزه و شرکت در اجلاسیه چهار هزار شهید استان گلستان وارد فرودگاه بین‌المللی گرگان شد و به طور رسمی سفر خود به این استان را با استقبال مسئولان استانی آغاز کرد.

وی در نخستین روز سفر خود بلافاصله پس از ورود به استان گلستان به شهرستان کردکوی رفت و در شورای اداری شهرستان‌های غرب استان گلستان شرکت کرد.

در این جلسه تسریع عملکرد دولت در راستای جبران خسارت سرمای اخیر به باغداران استان گلستان بویژه در غرب این استان مورد توجه و تاکید مسئولان و نمایندگان باغداران استان گلستان بود که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه اظهار کرد: ویژگی همبستگی ملی و رفتار عقلایی کشور ما باعث امنیت پایدار در کشور شده و از این امنیت باید استفاده کنیم و وضعیت اقتصادی کشور را به سوی وضعیت مناسب پیش ببریم و البته از نظر اقتصادی دارای وضعیت و شرایط خوبی نیستیم اما مسیری که جلو می‌رویم مسیر روشنی است.

تعیین منبع مالی مستقل برای جبران خسارت کشاورزان شمال کشور

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص یخ‌زدگی محصولات کشاورزی شمال کشور تصریح کرد: موضوع سرمازدگی دست ما نیست و باید برای آن باید راه علاج پیدا کرد اما پیگیری‌های لازم را در حال انجام است و منابعی را تصویب کردیم و منابعی را در اختیار دولت قرار دادیم اما برای آینده باید فرمولی را در استان ترویج کنیم که این نظامات بیمه‌ای را در بین کشاورزان گسترش دهیم.

لاریجانی گفت: اگر کسی محصولاتش را بیمه کند، نیازی نیست کشاورز به دولت و مجلس دست نیاز دراز کند و در صورت خسارت جبران آن را از سازمان بیمه‌ای درخواست خواهد کرد و اگر مشکلی با سازمان بیمه‌ای داشته باشد اینجا ما می‌توانیم مشکل را با ایجاد رقیب بیمه‌ای حل کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل سیاسی و امنیتی منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: امروز در عالم اسلام تلاطم‌های شکننده‌ای وجود دارد.

لاریجانی با بیان اینکه تقریبا همه بخش‌های عالم اسلام دچار درگیری‌های نفس‌گیر و پرهزینه است و این جزء ذات شرایط فعلی ما نبود، افزود: این وضعیتی که امروز در دنیای اسلامی می‌بینیم تناسبی با شرایطی که پیامبر برای مسلمانان ایجاد کرد نبوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یک عامل دیگری به شرایط فعلی جهان اسلام اضافه شد و آن عاملی بود که قصد داشت از شرایط اختلافات فردی بهره‌برداری‌های سیاسی کند و یک فتنه بزرگی در دنیای اسلام ایجاد کرد.

وی گفت: امام خمینی(ره) به خوبی این را تشخیص داد و هفته وحدت را با این نگاه روشن ایجاد کرد و تاکید امام بر روی وحدت بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز این را لمس می‌کنیم که کسانی که این فتنه اختلاف را دامن می‌زنند نه شیعه هستند و نه سنی بلکه مخالفان اسلام هستند.

لاریجانی در بخش دیگری تاکید کرد: جمهوری اسلامی طرفدار وحدت است و چه در بحران سوریه و چه در بحران یمن می‌گفتیم که ما طرفدار گفتگوی سیاسی حل این مسئله هستیم اما برخی از کشورهای منطقه طرفدار جنگ و خونریزی بودند و این هزینه‌ها را روی دست مسلمانان گذاشتند.

وی اضافه کرد: این ایام بهترین ایامی است که اختلافات را حل کنیم و این مسئله برای من قابل اهمیت است که کشورهایی که به ایران سفر می‌کنند می‌دانند که جمهوری اسلامی خواهان صلح است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در موضع هسته‌ای که ایران مذاکره کرد و آمریکایی‌ها هم نقض‌ها و تخلفاتی داشتند، دنیا متوجه شد که ایران پای تعهدات خود ایستاده است و این مهم است که ما در دنیا ثابت کنیم ما طرفدار حل و فصل صلح‌آمیز هستیم.

لاریجانی اضافه کرد: در شرایط فعلی روشی که جمهوری اسلامی موضوعات منطقه را دنبال می‌کند، در نگاه دنیا و جایگاه جهانی قابل ارزش است.

با بحث اقتصادی نباید برخورد سیاسی صورت گیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در دومین برنامه از نخستین سفر خود به استان گلستان با آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی‌فقیه در گلستان دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدار نیز موضوع جبران خسارت محصولات کشاورزی استان گلستان که بر اثر سرمای روزهای گذشته در شمال کشور ایجاد شده بود، مورد تاکید مسئولان بویژه نماینده ولی‌فقیه در گلستان قرار داشت که رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پاسخ مشابه در جلسه شورای اداری شهرهای غرب استان را تکرار کرد.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان همچنین در این دیدار بر تسریع عملکرد دولت و مجلس بر پروژه‌های وعده داده شده از سوی رئیس جمهور در سفر به استان گلستان تاکید کرد و خواستار مشخص شدن وضعیت پروژه‌هایی همانند منطقه آزاد اینچه‌برون، راه‌آهن گرگان به مشهد مقدس شد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار مشکلات اقتصادی در کشور را شاخص‌ترین مشکل کشور دانست و افزود: باید در حوزه اقتصادی یک فهم مشترک ایجاد شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر 90 درصد بودجه کشور را بودجه جاری به خود اختصاص داده که این وضعیت نمی‌تواند موتور محرکه برای اقتصاد کشور باشد.

لاریجانی بیان کرد: با بحث اقتصادی نباید برخورد سیاسی صورت گیرد و زمانی که می‌بینیم در کشور مشکل اشتغال، فقر و اقتصاد وجود دارد باید نگاه هوشیارانه و دلسوزانه حاکم شود.

وی در سخنان خود بر تعیین بودجه برای بسیاری از پروژه‌های کشور انتقاد کرد و بر این اعتقاد است که بسیاری از بودجه‌هایی که برای برخی از پروژه‌ها در نظر می‌گیریم جزء امور ضروری کشور نیست و جزء امور خوب محسوب می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر نقش‌آفرینی مردم در چرخه اقتصادی کشور تاکید کرد و گفت: بسیاری از امور به سادگی می‌تواند با مشارکت و همراهی مردم انجام شود که نیازی به در نظر گرفتن بودجه کشور برای آن امور نیز وجود ندارد.

عدم اجرای صحیح مصوبات اقتصادی مجلس توسط دولت

لاریجانی بر عدم اجرای کامل و صحیح مصوبات اقتصادی مجلس شورای اسلامی توسط دولت انتقاد کرد و گفت: ما در مجلس قانون تسهیل کسب و کار و رفع موانع کسب و کار را تصویب کردیم که خیلی از این مصوبه‌ها و حتی پنجره تولید نیز اجرایی نشد که برخی اوقات افراد برای اجرای کار باید کفش آهنین به پا کنند تا به نتیجه برسند.

وی تأکید کرد: بخش زیادی از صنعت‌گران ما با معوقات بانکی و مشکلات اینچنینی روبرو هستند که این موضوع باید با دقت و سرعت حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه در خصوص تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد در استان گلستان گفت: نگاه ما برای ایجاد مناطق آزاد نگاه صادراتی است.

لاریجانی گفت: نه تنها در استان گلستان بلکه در هر نقطه‌ای که قرار است منطقه آزاد ایجاد شود باید نگاه صادراتی وجود داشته باشد تا باعث رونق اقتصاد کشور شود.

وی افزود: اگر سرمایه‌گذاری با نگاه صادراتی در مناطق آزاد شکل گیرد، این سرمایه‌گذاری شامل معافیت‌های مالیاتی طولانی مدت خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر اجرای ناصحیح مناطق آزاد در گذشته انتقاد کرد و بر این اعتقاد است که سرمایه‌گذاری‌های وارداتی در مناطق آزاد به اقتصاد کشور ضربه زده و برای ایجاد مناطق آزاد جدید باید رویکرد اقتصادی در صدر فعالیت‌ها قرار داشته باشد تا مجوز ایجاد منطقه آزاد صادر شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در روز دوم سفر خود پس از عیادت آیت‌الله میبدی مرجع عالیقدر شیعیان و حضور در گلزار شهدای امامزاده عبدالله گرگان، در مراسم نخستین اجلاسیه ملی چهار هزار شهید استان گلستان حاضر شد و به عنوان میهمان ویژه این مراسم، به ایراد سخن پرداخت.

علی لاریجانی در این مراسم بر نقش مهم شهداء جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس در حفظ و حراست از تمامیت ارضی کشور تاکید کرد و گفت: همه ما مدیون شهدائیم و آنچه امروز باعث موفقیت ایران در عرصه امنیتی شده است، مجاهدت جوانان ایران و تجربه ملت در هشت سال دفاع مقدس است.

وی اضافه کرد: شهدا سرمایه ممتد برای ایران هستند و این سرمایه نتیجه یک نظام تربیتی است و یکی از ارکان ما این است که برادر یکدیگر باشیم و وحدت داشته باشیم و در کلام امام بارها و بارها بر موضوع وحدت تاکید شده و ما امروز بیش از گذشته به وحدت نیازمندیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برخی از کشورهای منطقه و این تروریست‎های مزدور بر وحدت مسلمانان حمله‌ور شدند و ما باید در این عرصه هوشیار باشیم و شیعه و سنی باید قبول کنند افراطی‎گری در امور چه بلایی بر سر مسلمانان می‎آورد.

حقوق‌های نامتعارف ظلم به نظام و کشور است/ تسهیلات غیرقانونی 400 مدیر متخلف

علی لاریجانی در دومین روز از سفر خود به استان گلستان پس از شرکت در اجلاسیه چهار هزار شهید استان گلستان به شهرستان علی‌آبادکتول رفت و با نخبگان این شهرستان دیدار کرد.

وی در این دیدار پس از شنیدن سخنان مسئولان و برخی از نخبگان و فرهیختگان این شهرستان، در خصوص موضوع پرونده حقوق‌های نامتعارف برخی مسئولان در کشور، اظهار کرد: اینکه عده‌ای در کشور حقوق‌های نامتعارف بگیرند، ظلم به کشور و نظام بوده و نباید اینطور عمل می‌کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما در کشور حدود 95 هزار مدیر داریم و وقتی یک عده‌ای این کار را بکنند، علامت سوال مردم برای تمام مدیران پیش می‌آید و این ظلم به دیگر مدیران است.

لاریجانی در خصوص اقدامات مجلس شورای اسلامی برای حقوق‌های نامتعارف مدیران در کشور، گفت: ما در مجلس اقدام موثری انجام دادیم و به دیوان محاسبات گفتیم که حقوق مدیران تمام وزارتخانه‌ها و نمایندگان مجلس و نیروهای مسلح بررسی شود که پس از بررسی دیوان، مشخص شد از بین 95 هزار مدیر، 400 مدیر تخلف داشته و حقوق نامتعارف داشتند و حتی وام‌های قرض‌الحسنه خلاف گرفته بودند.

وی اضافه کرد: به همین دلیل بعد از این گزارش به دیوان محاسبات ماموریت داده شد که تمام کسانی که حقوق اضافه گرفتند، باید اضافه حقوق را برگشت دهند که همه آنها به غیر از چهار نفر برگرداندند و چهار نفر باقی مانده به قوه قضاییه معرفی شوند.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای آینده باید کاری می‌کردیم که این تخلفات صورت نگیرد، به همین منظور طرح یک فوریتی در مجلس مطرح شد و حدود مقررات دریافتی مدیران از حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر اعلام شد.

وی گفت: یک فوریت این قانون تصویب شد و به کمیسیون رفت و منتظر هستیم در کمیسیون تصویب شده تا در صحن به رای گذاشته شود

لاریجانی همچنین بر اهمیت توسعه صنایع خرد و کوچک در سطح کشور تاکید کرد و گفت: در مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای را به دولت ابلاغ کردیم که شامل بخشش جریمه تسهیلات زیر 100 میلیون تومان می‌شود که این مصوبه باید اجرایی شده و از استاندار گلستان هم می‌خواهم این موضوع را با سرعت و جدیت دنبال کند.

اختصاص بودجه ویژه استان‌ها برای توسعه مناطق کشور/ پیگیری سریع قوه قضائیه برای پرونده کلاهبرداری آزادشهر

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از دیدار با نخبگان علی‌آباد کتول به شهرستان آزادشهر سفر کرد و در جلسه شورای اداری شهرستان‌های رامیان و آزادشهر شرکت کرد.

در این جلسه علی لاریجانی پس از شنیدن مشکلات و مسائل مرتبط با این دو شهرستان بخصوص موضوع پرونده کلاهبرداری از مردم آزادشهر، تقسیم اراضی کشاورزی این مناطق و بالا بودن نرخ بیکاری در این دو شهرستان اظهار کرد: در خصوص پرونده کلاهبرداری که در این منطقه اتفاق افتاد با قوه قضاییه صحبت می‌کنم و پیگیری سریع را از قوه قضاییه خواهم خواست.

وی اضافه کرد: پرونده مشابهی در برخی دیگر از نقاط کشور اتفاق افتاد که مشکلاتی را برای مردم و دولت ایجاد کرد که در کنار اقدامات قضایی و انتظامی، رسانه‌ها می‌توانند در حوزه پیشگیری به طور فعال‌تر عمل کنند تا مردم دچار چنین مشکلاتی نشوند و در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص اراضی کشاورزی و قطعه شدن آن گفت: ضابطه برای این موضوع تصویب شد و قانون دارد و اگر اجرایی شود ضابطه ای برای یکپارچه‌سازی زمین های کشاورزی در نظر گرفته شده که به سود کشاورزان است.

لاریجانی تاکید کرد: یکی از مشکلات استان‌ها اجرا نشدن طرح آمایش سرزمینی است که استاندار گلستان اعلام کرده که این طرح در استان پیگیری شده و من هم موضوع را پیگیری خواهم کرد تا در استان این موضوع به سرعت تصویب و ماندگار شود.

وی به موضوع اشتغال و بیکاری جوانان در این منطقه و حتی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: برای بودجه سال آینده ساز و کاری دیده شده که بخشی از بودجه کشور به مدیران استانی اختصاص یابد تا آنها بر اساس نیاز منطقه‌ای و استانی خود به مسائل عمرانی و اشتغال‌زایی استان خود این بودجه را هزینه کنند.

راه آهن گرگان به مشهد اولویت‌ برنامه ریلی کشور است

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین برنامه از دومین روز سفر خود به استان گلستان به شهرستان گنبدکاووس سفر کرده و با شرکت در جشن وحدت مردم این شهرستان با تقدیر و تحسین مردم و مسئولان استان گلستان به دلیل وجود نعمت وحدت در بین مردم استان گلستان گفت: رفتار سراسر وحدت و همدلی میان مردم شهرستان گنبدکاووس منبعث از فهم دقیق منهج نبوی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت منطقه به ویژه مشکلات کشورهای مسلمان منطقه در برخورد با تکفیری‌ها و متجاوزان، خاطرنشان کرد: امروز شاهدیم که رژیم صهیونیستی با قساوت تمام مشغول به جنایت وحشیانه در کرانه باختری و نوار غزه است اما سران برخی کشورهای اسلامی را خواب برده و متاسفانه حتی صدایی از اعتراض و مخالفت از آنها بر نمی‌خیزد.

لاریجانی پس از پرداختن به مسائل سیاسی منطقه و بیان اهمیت وجود امنیت در کشور، به پروژه راه‌آهن گرگان به گنبدکاووس و پیوستن آن به مشهد مقدس اشاره کرد و گفت: مشکل راه آهن گنبد به گرگان یکی از پروژه‌هایی است که بنده خودم کلنگ شروع پروژه آن را زدم اما بعد از تغییر دولت قبلی و به روی کار آمدن دولت یازدهم به دلیل دارای اشکال دانستن واگذاری پروژه به شرکت جدید وابسته به آستان قدس رضوی پروژه به مشکلاتی برخورد کرده است که در حال رفع شدن است.

وی در روز سوم سفر خود به استان گلستان به شهرستان کلاله رفت و پس از بازدید فرودگاه کلاله در جلسه شورای اداری شهرهای شهرق استان گلستان حاضر شد که موضوع راه‌آهن گرگان به مشهد مقدس باز هم از سوی مسئولان حاضر در جلسه مطرح شد که رئیس مجلس شورای اسلامی در این خصوص تاکید کرد: موضوع راه آهن گرگان به مشهد یکی از اولویت‌های برنامه ریلی کشور است که در برنامه ششم توسعه به صورت جدی به آن توجه شده و استفاده از فاینانس یکی از راه‌های برآورده شدن برنامه‌های تدوین شده آن است.

منطقه آزاد تجاری شمشیر دولبه است

لاریجانی در این جلسه با اشاره به اینکه لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری اینچه برون در مجلس در حال بررسی است افزود: با توجه به عدم تهیه و تحویل نقشه مناطق آزاد به مجلس کمی مدت زمان پیگیری کار طولانی شد اما با توجه به تهیه نقشه منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون در درون استان گلستان موضوع سرعت بیشتری به خود گرفته و امیدواریم به زودی خبر خوش تصویب آن به مردم گلستان برسد.

وی با تاکید بر اینکه منطقه آزاد تجاری همانند شمشیر دولبه عمل خواهد کرد، گفت: تنها در صورتی این منطقه آزاد تجاری می‌تواند موفق عمل کند که موجب تقویت صادرات منطقه شود و در غیر این صورت حتی برای استان و اقتصاد آن مضر خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی سابقه مناطق آزاد تجاری را در کشور سابقه‌ای منفی در اذهان عمومی دانست و افزود: همین سابقه منفی که برگرفته از پیشی گرفتن واردات در این مناطق از صادرات و بهره‌برداری نامناسب از مناطق آزاد تجاری و اقتصادی بوده است موجب شده دقت برای تصویب لایحه و طرح‌های مشابه بیشتر از گذشته باشد.

هزینه‎های کشور نباید تکیه بر اقتصاد نفتی داشته باشد

لاریجانی در بازگشت از شهرستان کلاله، در شهرستان گرگان با فعالان اقتصادی استان دیدار کرد که پس از شنیدن صحبت‌ها و درد دل‌های فعالان اقتصادی استان اظهار کرد: همه مسئولان باید نسبت به تولیدکنندگان توجه لازم را داشته باشند و یکی از راه‌های برقراری ارتباط مطلوب با این صنف، برگزاری نشست‌های صمیمی است.

وی گفت:‍ اقتصاد محور کار و اولویت نخست است و این یکی از موضوعاتی است که مقام معظم رهبری، دولت و مجلس بر روی آن تاکید ویژه دارند و اقتصاد کشور باید به صورت رقابتی باشد و به گونه‌ای مدیریت شود که اقتصاد کشور به یک اقتصاد مردمی تبدیل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرایط سیاسی داخلی تب اقتصادی دارد، فضای فعلی کشور را در مقایسه با گذشته آرامتر دانست و گفت: برای اینکه مناقشات را برطرف کنیم باید اراده را از طریق گفت‎وگو به نفع اقتصاد رهنمون سازیم.

لاریجانی اقتصاد نفتی را مانع پیشرفت کشور دانست و گفت: نباید هزینه‎های کشور تکیه بر اقتصاد نفتی داشته باشد، مقام معظم رهبری بارها تاکید فرمودند که بدنه دولت باید چابک باشد تا بتوانیم در رونق اقتصادی با قوت و قدرت بیشتری حرکت کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خدمات دولت باید در حوزه اقتصاد بر پایه معقول باشد، افزود: هنوز با اقتصاد معقول و منطقی فاصله داریم در اصل 144 قانون مدون وجود داشت اما خوب اجرا نشد باید در تصمیم‎گیری بخش خصوصی را نیز مشارکت دهیم.

وی بیان کرد: در بخش قوانین رفع موانع تولید یکی از مشکلات در اجرای قانون است باید اهرم فشار وجود داشته باشد تا در اجرای قانون موفق باشیم که قرار است کمیسیونی در مجلس تصویب و اعضای کمیسیون انتخاب شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی که در این سفر، تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد در استان گلستان را از خواسته‌های جدی مردم و مسئولان استان قلمداد کرد، در این خصوص گفت: منطقه آزاد برای ما جا افتاده، بنده موافق منطقه آزاد هستم ولی در گذشته مناطق آزاد خوب عمل نکردند و باید در این مسئله توجیه صادرات وجود داشته باشد.

لاریجانی افزود: تصویب منطقه اینچه‌برون در حال بررسی است اگر در بخش سرمایه‌گذاری صادراتی در این حوزه اقدام شود ظرفیت خوبی برای صادرات ایجاد خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از دیدار با فعالان اقتصادی، در جلسه شورای اداری استان گلستان که با حضور تمامی مسئولان استانی و شهرستان در سالن جلسات استانداری گلستان برگزار شد شرکت کرد و در این جلسه با بیان وضعیت ناامنی و جنایت گروه‌های تروریستی و تکفیری، بر وجود امنیت در ایران اشاره کرد و گفت: آمادگی کشورها برای همکاری با ایران برخلاف مسائل بیان شده خیلی بهتر شده و در مدت کوتاه سه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور شده است و قراردادهای نفتی و غیرنفتی خوبی منعقد شده است.

قراردادهای عقد شده در زمان اجرای برجام به قوت خود باقی است

لاریجانی تصریح کرد: آرامش، سیاست کلی کشور است و از نظر سیاسی خوشبختانه در داخل کشور مشکل خاصی نداریم و درست است که ساختار دموکراتیک داریم و همیشه در این ساختار گفت‌وگو‌های جدی وجود دارد، اما اگر اخلاق را در حوزه سیاست رعایت کنیم، باعث بهبود فضا در اقتصاد هم خواهیم شد.

وی به نگاه مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه سال آینده کشور اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم باید بودجه جاری کشور از درآمد غیرنفتی تامین شود و حتما مجلس می‌تواند دولت را در یک شرایطی قرار دهد که این مهم با آنکه سخت است رخ دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان انتقاد صریح به وضعیت نامناسب حفظ محیط زیست در کشور، گفت: وضعیت هوا، غبار و پسماندها اصلا خوب نیست و حتی تاکید من بر روی حفظ جنگل‌ها است که متاسفانه شرایط مناسبی ندارد.

وی بر اهمین استفاده از پسماندها و تبدیل آن به سوخت و انرژی تاکید کرد و گفت: یکی از مسائلی که در برنامه ششم به آن توجه می‌کنیم موضوع محیط زیست و ساماندهی پسماندها است که این موضوع بخصوص در مناطق شمال کشور به یک موضوع جدی و اساسی تبدیل شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی لاریجانی در خصوص منطقه آزاد اینچه‌برون گفت: نگاه ما به این موضوع مثبت است و مجموعه مختصاتی که این استان دارد نشان می‌دهد اگر منطقه آزاد با یک منطقه درست بوجود بیاید می‌تواند تحول برای استان ایجاد کند.

لاریجانی با اشاره مجدد به پروژه خط آهن گرگان به مشهد مقدس گفت: توصیه من این است که از سرمایه‌گذاران خارجی استفاده کنید و که متاسفانه برخی بر این تصورند اگر سرمایه‌گذار خارجی بیاید و بعد شرایط برجام تغییر کند تکلیف این پروژه‌ها چه می‌شود.

وی ادامه داد: باید بگویم متن توافقنامه برجام را مطالعه کنید زیرا در برجام چند بند روشن وجود دارد که قراردادهایی که در این زمان بسته شد و در آینده شرایط تغییر کرد این قراردادها پابرجا است و این در برجام قید شده است و شاید برخی به این موضوع توجهی ندارد.

وی در خصوص توسعه جزیره آشوراده بیان کرد: محیط زیست سخت‌گیری نکند که کار انجام نشود و من هم به خانم ابتکار تاکید می‌کنم این موضوع را سریعتر حل کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین برنامه سفر سه روزه خود به استان گلستان با خانواده شهید امنیت پایدار، شهید پاسدار سیدمهدی حسینی دیدار کرد و پس از این دیدار گلستان را با پرواز هوایی فرودگاه گرگان به مقصد تهران ترک کرد.

گفتنی است، شهید سیدمهدی حسینی روز دوشنبه در منطقه سراوان سیستان و بلوچستان بر اثر برخورد با تله انفجاری به شهادت رسید و مراسم تشییع پیکر این شهید روز چهارشنبه گذشته در گرگان برگزار شد.

نگاه امیدوارانه مردم گلستان به سفر سه روزه رئیس مجلس شورا اسلامی

در پایان سفر سه روزه رئیس مجلس شورای اسلامی و نگاه اجمالی به مسائل بیان شده از سوی علی لاریجانی می‌توان به این نتیجه رسید که نگاه مثبت وی به ایجاد منطقه آزاد اینچه‌برون و وجود آمایش سرزمینی و برنامه‌ریزی مناسب مسئولان استانی می‌تواند در تسریع تصویب لایحه ایجاد منطقه آزاد در استان گلستان تاثیر بالایی داشته باشد.

تأکید رئیس مجلس شورای اسلامی بر اهمیت توسعه جزیره آشوراده و توصیه ویژه وی به سازمان حفاظت محیط زیست در عدم سخت‌گیری ایجاد این منطقه می‌تواند آینده روشنی را برای جزیره آشوراده ترسیم کرد.

تلاش مجلس شورای اسلامی برای تعلق 30درصد از بودجه کشور به مدیران استانی در سطح کشور، می‌تواند نگاه روشنی را در خصوص تکمیل پروژه‌های استانی و ملی در استان‌های مختلف ایجاد کند که امیدواریم این تصمیم مجلس شورای اسلامی باعث توسعه ترقی در استان‌های کشور بویژه استان گلستان شود.

به طور قطع حضور مسئولان عالی‌رتبه نظام به استان‌های مختلف و تمرکز سفرهای آنها بر پیگیری مسائل و مشکلات کلان استان‌ها، می‌تواند سرعت پیشرفت کشور را افزایش دهد و امیدواریم تمامی وعده‌ها و مصوبات سفرهای مسئولان به استان‌های مختلف با جدیت پیگیری و اجرا شود تا بتوانیم مشکلات مردم کشورمان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن مرتفع سازیم که این امر نه تنها باعث افزایش اعتماد مردمی به دولت و نظام را در پی خواهد داشت، بلکه شاهد اقتدار بیش از پیش نظام مقدس جمهوری اسلامی در اجرای اصل جمهوری و توصیه‌های اسلامی خواهیم بود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید